DASH dieta – zapomeňte na jojo efekt?


DASH dieta se v poslední době stala velmi populární hlavně v Americe, kde získala prvenství již 3 rok po sobě. Jaké jsou tajemství DASH diety a co stojí za její úspěchem?

DASH dieta

DASH dieta byla vyvíjena pod záštitou amerického Národního institutu pro srdce, plíce a krev (National Heart, Lung, and Blood Institute – NHLBI). Výzkum probíhal pod drobnohledem ve 4 zdravotnických zařízeních s odborníky na zdraví. Už podle těchto slov můžeme usoudit, že tato dieta byla vyvíjena specialisty na zdraví člověka a ne primárně na účel hubnutí. Hlavním cílem byla dieta určena pro osoby trpící vysokým krevním tlakem (Hypertenze).

Během testování se ale zjistilo, že tato dieta pomáhá také snižovat hladinu cholesterolu, pomáhá proti chorobám diabetes, srdeční problémy, dokonce i proti rakovině a další zdravotní komplikace. Co ale nás nejvíce zajímá je fakt, že pomáhá redukovat nadváhu a její udržení na správných hodnotách.

Součástí DASH diety je i zvýšená fyzická aktivita. Každodenní „rychleji“ procházky na čerstvém vzduchu minimálně 30 minut.

DASH dieta má dvě fáze:

  • První Fáze: Trvá dva týdny během nichž konzumujete hlavně zeleninu. Jejím cílem je nastartování metabolismu a tím aby se podpořilo hubnutí.
  • Druhá Fáze: V druhé fázi přidáváte celozrnné potraviny a potraviny bohaté na bílkoviny.

DASH dieta – Jídelníček

Cílem DASH diety není počítání kalorií ale výběr těch správných potravin s obsahem dostatečně mnoho vitamínů a minerálů.

Zakázané potraviny:

Během držení DASH diety je stravování zaměřovala hlavně na příjem potravin s nízkým obsahem tuku. Dává se také do popředí hlavně potraviny s vysokým obsahem vlákniny a minerálů (vápník, hořčík, draslík).

Základem jídelníčku tvoří ovoce a zelenina, celozrnné cereálie, luštěniny, semena a ořechy. Také nízkotučné mléčné výrobky, plody moře, drůbež. Omezit musíme konzumaci sladkostí, slazených nápojů a vše ostatni kde je přidaný cukr.

První fáze:

  • Snídaně: ovocný jogurt, banán
  • Desátá: Nakrájené zeleninové tyčinky z okurky, papriky, ze řapíkatého celeru a nízkotučný sýr
  • Oběd: Salát s dušenou masem na zelenině
  • Večeře: libové hovězí maso se zeleninovým salátem

Druhá fáze:

  • Snídaně: cereálie s mlékem, banán, nízkotučný ovocný jogurt
  • Desátá: celozrnný chléb s rostlinnou pomazánkou, ovoce
  • Oběd: Krůtí maso, zeleninový salát, jablko
  • Večeře: špagety, rajčatová omáčka s bazalkou

Účinnost na hubnutí

S DASH dietou nezhubnete velké množství kil během pár dní. DASH dieta sází na pomalé a systematické hubnutí během delšího obdobia.Tým se snižuje šance možnost vrácení kilo a tedy jojo efektu. Je to v podstatě jedna z mála diet, která Vás učí pravidelnému stravování bez hladovění cs.wikipedia.org.

Vliv na zdraví

Kromě toho, že s DASH dietou snižujete krevní tlak a hladinu cholesterolu, pomáhá tato dieta před nebezpečnými chorobami srdce, diabetes, rakovinou … Celkově mě pozitivní vliv na zdraví a ochranu před dalšími zdravotními problémy. každopádně mohou se vyskytnout zažívací potíže ale pouze zřídka. Během držení DASH diety je třeba dodržovat pitný režim a zvýšenou pohybovou aktivitu.

Celkové hodnocení

Z rukou amerických specialistů přišlo jen to nejlepší a chvály od odborníků jsou nesmírně. Každý odborník na zdravou výživu doporučuje tuto dietu, která vlastně ani není přímo určena na shazování kil. každopádně patří mezi ty zdravé a lépe“ diety na hubnutí.

Rate this post