Zasady zdraveho hubnuti


Před zahájením jakékoliv redukční diety musíme dokonale znát zásady zdravého hubnutí. Hubnutí se zdá být především ženám dobře známé téma, ale přes to mnoho osob dělá základní chyby. Pamatujte si, že když chcete zhubnout, Vaše tělo si zaslouží dobré zacházení. Obecně užívané redukční diety, takzvané zázračné diety, jsou slepou uličkou. Snížení hmotnosti po jejich zahájení se bude zdát skutečně ohromující, ale jen krátce. Když se hubnoucí kúra bude chýlit ke konci máte téměř zaručený jo-jo efekt. Nejlepším řešením pro hubnutí je racionální dieta. Právě výživa není ani komplikovaná ani náročná. Je třeba jen vymýtit špatné výživové návyky a naučit se několik zásad. Jak to udělat?

Nejčastější chyby při hubnutí

Jo-jo efekt, který nastupuje při užívání silně omezujících redukčních diet je charakterizován okamžitou ztrátou tělesné masy, ještě rychlejším návratem k původní hmotnosti a často také značným zvýšením kilogramů. Organismus se rozladí, přeměna látek podléhá zpomalení a tuková tkáň uchovává stále větší množství energie.
Navíc restriktivní diety užívané delší dobu mohou být zdrojem poruch trávení a dalších zdravotních problémů. Určitě by je neměly užívat těhotné a kojící ženy, malé děti, dospívající mládež, osoby starší a fyzicky aktivní. Racionální hubnoucí dieta dodávající všechny potřebné složky výživy může být užívána po dobu několika měsíců bez obav, že nastoupí jo-jo efekt nebo deficit potravy. Nedostatečně vyvážená redukční dieta může být příčinou anémie, vypadávání vlasů, lámání nehtů, kroužení hlavy, oslabení organismu nebo poruch nervového systému, nervozity, agresivního chování nebo deprese.

Velmi nízkokalorické diety (méně 1000 kcal) nutí náš organismus ukládat tukovou tkáň. Všechna energie, kterou tělu dodáváme s jídlem, se proměňuje na tuky. Je to svérázný obranný systém, který chrání organismus před smrtí hladem, protože tehdy dochází ke snížení základní látkové přeměny a organismus nespotřebovává příslušné množství kalorií. Musíme také vědět, že opětovné přizpůsobení našeho organismu normálnímu množství potravy je dlouhodobým procesem a látková přeměna nemusí být vůbec urychlena.

V první řadě se tělesná hmota snižuje díky ztrátě svalové masy (což snižuje metabolismus) a vody, zatímco tuk se dále ukládá. Jenom díky racionální výživě a pravidelné fyzické aktivitě organismus mobilizuje tuk z podkožní tkáně. Před užitím diety se proto vyplatí zajít si k lékaři nebo dietologovi, abyste si daly zkontrolovat percentuální obsah tuků, vody a svalové hmoty ve Vašem těle a totéž opakovat po zakončení kúry. Nízká energetická hodnota diety vede ke snížení formy a životní energie. Cítíme se unaveni, zesláblí a nemáme sílu ani chuť na fyzickou aktivitu, která je základem zdravého životního stylu.

Tady se kruh uzavírá. Tím, že dodáváme méně energie, ukládáme tuk a snižujeme tempo látkové přeměny. Současně nedodáváme všechny výživové látky. Správně vyvážená dieta při tom zvyšuje metabolismus o 10%. Navíc nemáme chuť sportovat, ačkoliv je to je jeden z důležitějších způsobů urychlování energetické přeměny. Závěr je takový, že jen racionální výživa a každodenní cvičení mohou přinést trvalý efekt snížení tělesné masy.

Nejdůležitější zásady zdravého hubnutí

Pokud chcete ztratit na váze aniž byste škodily svému zdraví, řiďte se těmito pokyny: Každý den jezte 4-5 jídel pravidelně každé 3-4 hodiny cs.wikipedia.org. Každé jídlo se má skládat z bílkovin, zeleniny a sacharidů tak, aby každá složka tvořila třetinu jídla. Jídlo má být časté, ale objemově malé. Jenom tak uspokojíte hlad a Váš organismus nebude akumulovat energii v podobě tuků. Paradoxně častější konzumací se dá zhubnout. Na počátku zanalyzujte svůj způsob výživy a najděte chyby, které potom eliminujete. Neužívejte diety o malém obsahu kilokalorií, protože nejčastěji Vaším problémem není obsah energie, ale frekvence jejího dodávání.

Pamatujte, že jíst se má pomalu a odcházet od stolu s lehkým nedojedením. Signál o sytosti do mozku dojde až 20 minut poté co začnete jíst.Snažte se jíst z menších talířů. Porce servírujte už v kuchyni, abyste se vyhnuli nadměrnému přidávání si jídla. Najděte si čas na pravidelnou fyzickou aktivitu. Cvičte každý den 40 minut nebo třikrát do týdne půldruhé hodiny. Jezte zdravé, nezpracované a čerstvé produkty. Vyhýbejte se hotovým jídlům, produktům typu fast food a instantním jídlům (z pytlíku). Užívejte takové kulinární techniky jako vaření, vaření na páře, dušení bez tuku, pečení nebo grilování na pánvi bez tuku. Vyhýbejte se smažení a dušení s tukem.

Pamatujte, abyste každý den snídali! Snídat se má hodinu po probuzení. Snídaně roztáčí Váš metabolismus na celý den. Nedojídejte se mezi jídly. Všechno co jíte, považujte za jídlo. Všímejte si situací při kterých saháte po něčem k snědku mezi hlavními jídly, snažte se jim vyhýbat nebo se mobilizujte nedojídat se. Místo toho pijte vodu, čaj bez cukru nebo jezte čerstvou zeleninu. Všímejte si jestli, když saháte po něčem na zub jste hladová, nebo jen máte na to chuť. Snažte se přivyknout svůj organismus na řízení konzumace pokrmu..

Při koupi potravin čtěte etikety. Díky tomu budete vědomě volit co a v jakém množství jíst. Olivový olej přidávejte do syrových pokrmů (salátů). Díky tomu se vyhnete nadměrné konzumaci trans mastných kyselin, které způsobují řadu nemocí, např. nemoci srdce nebo oběhu. Vyhýbejte se sladkostem a slazeným či syceným nápojům. Dodávají tělu nejen cukr, ale obvykle i zpevněné tuky (čokoláda), nadbytečné kilokalorie, málo výživových prvků a mohou nepříznivě ovlivnit Vaše zdraví cs.wikipedia.org. Co nejrychleji nahraďte slazené nápoje vodou, mlékem, zeleným čajem a přírodními šťávami.
Vyhýbejte se slazení kávy a čaje. Díky tomu zmenšíte usazování tuků v organismu.

Nejezte vnitřnosti, tučné sýry (žluté sýry), vepřové maso a stahujte kůži z drůbeže! Vyhýbejte se moučným produktům, nahraďte je raději zeleninou, především zelenou a listovou. Kromě toho denně jezte: 5 porcí obilných produktů, 5 porcí zeleniny, 2-3 porce ovoce, 2 porce lehkých mléčných výrobků, 2 porce rostlinných tuků (2 lžičky olivového nebo rostlinného oleje), 1 porci masa (libového nebo drůbeže zbavené kůže), ryby nebo jejich náhrady (luštěniny, vejce).

Způsoby na urychlení spalování kalorií

Snídaně garantem dobrého dne. Američtí vědci dokázali, že osoby, které jedí každý den zdravou snídani jsou štíhlejší a méně náchylní k otylosti.

Káva je dobrá na metabolismus.Bylo dokázáno, že kofein, který se nachází v kávě, čokoládě, ořechu kola nebo kakau, příznivě působí na urychlení metabolismu.

Studená voda – zdraví Vám dodá.1,5 litru minerální vody vypité každého dne může působit spásně na Váš organismus, mimo jiné odstraněním toxinů z organismu.

Uklidněte unavené nervy. Stres zmenšuje látkovou přeměnu a co s tím souvisí, způsobuje pocit hladu. Zkuste se zrelaxovat a organismus se Vám odvděčí pěknou postavou!

Zelený čaj není jen o chuti. Několik šálků této zelené speciality nejen chutná, ale také zrychluje Váš metabolismus. Pijte tedy na zdraví!

Vrhněte se na kolo. Když máme pěkné počasí a práce nebo škola nejsou příliš daleko, nasedněte na kolo a těšte se vysněnou postavou.

Blahodárný jogurt. Máte chuť něco zakousnout po těžkém dni v práci? Místo chipsů nebo sladkostí zvolte přírodní jogurt. Jeho složení pozitivně působí na činnost střev.

Užívejte plodů země. Jezte zeleninu a ovoce nejméně pětkrát denně. Dodávají vitamíny a při tom skvěle chutnají.

Zamilujte si ryby. Ryby obsahují omega kyseliny, které jsou nepřítelem nadváhy. Ve svém jídelníčku na to vemte zřetel aspoň jednou týdně.

Rate this post